مهريه‌هاي سنگين و دوام زندگي و ضامن خوشبختي و

تاريخ ارسال: 5/5/1387 - 14:56
مهريه‌هاي سنگين و دوام زندگي و ضامن خوشبختي و

مهين دخت داودي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس در رابطه با اين‌كه آيا تجملات در طلاق‌هايي كه صورت مي‌گيرد تأثير دارد يا خير؟ گفت: بيش‌تر اختلافات زوج‌ها بر اثر مسائل فرهنگي است ممكن است مرد از نظر اقتصادي نتواند معاش خانواده را تأمين كند كه يا به دليل اعتياد مرد است و يا به خاطر مسائل اقتصادي جامعه است.
وي ادامه داد: خيلي پيش نيامده كه مردي تنها به خاطر تجملات و يا گرايش به مسائل مالي همسر خود را طلاق دهد يا اينكه اين مسئله باعث بروز طلاق شود.
معاون مجتمع خانواده شماره 2 افزود: بيش‌تر اختلاف‌هايي كه باعث بروز طلاق مي‌شود ناشي از مسائل فرهنگي است در تهران به دليل مهاجرت‌هايي كه انجام شده، دختر و پسران با داشتن فرهنگ‌هاي متفاوت با يكديگر ازدواج مي‌كنند و اين مسئله نيز زمينه‌ساز بروز اختلافات مي‌شود.
داودي اظهار داشت: همين عامل مي‌تواند زمينه بروز ديگر عوامل متعدد مؤثر در پيدايش اختلاف بين زوجين شود و در اكثر موارد اعتياد و مسائل اقتصادي در حدي است كه مرد نمي‌تواند زندگي معمولي را نيز فراهم كند.
معاون رئيس دادگستري افزود: خيلي از زناني كه به دادگاه مراجعه مي‌كنند حاضرند كه با كم‌ترين مخارج و يا حتي بدون مراسم به سراغ زندگي رفته و آشتي كنند.
وي درباره مهريه‌هاي سنگين گفت: هنوز اكثراً مهريه‌ها سكه است و در مقدار‌هاي متفاوتي وجود دارد، از 14 سكه تا 300 سكه يا بيش‌تر نيز وجود دارد.
معاون مجتمع خانواده شماره 2 تأكيد كرد: مهريه‌هاي سنگين و يا سبك هيچ كدام ضامن خوشبختي و تداوم زندگي نيستند، حتي افرادي هستند كه با وجود مهريه‌هاي سبك نيز دچار مشكل و اختلاف شدند.
داودي توضيح داد: مهريه نشانه صداقت مرد است و معمولاً به دليل داشتن حق طلاقي كه آقايان در اختيار دارند مهريه نيز به عنوان يك اهرم فشار براي زنان محسوب مي‌شود.
معاون رئيس كل دادگستري اظهار داشت‌: زرق و برق و تجملات براي شروع زندگي مهم نيست و آن ‌چيزي كه اهميت دارد اين است كه زن‌ و شوهر صداقت، محبت و تفاهم داشته باشند، از لحاظ اقتصادي و فرهنگي نيز بايد هم رديف هم باشند.
وي گفت‌: زناني كه تصور مي‌كنند با هزينه‌هاي زيادي كه همسرانشان متقبل‌ مي‌شوند و يا تجملات دوام زندگي مشتركشان را محكم مي‌كنند، تصور اشتباه و غلطي است آن‌ها بايد زندگي را با تلاش، صداقت و ‌همكاري بسازند


تاريخ ارسال: 17/5/1387 - 22:54 #1
چرا زنان با بروز كوچكترين مشكل، صورت مسأله را با طلاق پاك ميكنند

به نظر مي‌رسد كه تعهدات و رضايت‌نامه‌اي كه در زمان عقد، از مرد گرفته مي‌شود و بيش از 30 امضايي كه علاوه بر وظايف و شرايط شرعي، به مرد تحميل مي‌شود و نيز اهرم مهريه كه نوعي شأن براي زنان تلقي مي‌شود، باعث شده كه زنان همواره به اين نكته فكر كنند كه هر وقت ايام به‌كامشان نبود مي‌توانند از امكان طلاق استفاده كنند و بدون تلاش براي احياء زندگيشان، سريعاً صورت مسأله را پاك كنند.
اين عوامل كم‌كم باعث شده‌اند كه دختران به‌فكر همكاري در ساختن يك زندگي شاد و سالم نباشند بلكه انتظار يك زندگي از پيش ساخته را از شوهر خود داشته باشند كه جايگاه زن در آن يك جايگاه راحت و بي‌دردسر باشد. اگر اينطور نشد، طلاق! چون شوهر در زمان عقد اين اجازه را در چندين بند، به زن داده است.